+90 ( 216 ) 355 14 65 / 66

MEKSİKA TURU - AİR FRANCE İLE

24-01-2021 - 02-02-2021
kişi başı/ $1579

1. Gün: İSTANBUL – PARIS – CANCUN  // 24 Ocak 2021 Pazar 
24 Ocak Pazar günü saat 01:30’da İstanbul İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, check in işlemlerinin yapılmasının ardından Air France Havayolları’na ait AF 1391 sefer sayılı uçak ile saat 05:05’de Paris’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 3.5 saat sürecek yolculuğun ardından yerel saat ile 06:50’de Paris’e varıyoruz. Ardından AF 650 sefer sayılı uçak ile saat 12:00’de Cancun’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 11 saatlik uçak yolculuğumuzun ardından yerel saat ile 17:15’de Cancun Havalimanı’na varıyoruz. Alanda bizleri bekleyen otobüslerimiz ile otelimize transfer. Konaklama Cancun’daki otelimizde.   

2. Gün: CANCUN // 25 Ocak 2021 Pazartesi    
Kahvaltının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Chichen Itza turuna katılabilirler. Kukulkan Piramidi, Caracol, Cenote Kaplan Tapınağı ve Savaşçılar tapınağı görülecek yerler arasındadır. Gezilecek yapılar arasında en ünlüsü olan ve 2007 yılında Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kukulkan Piramidi’nin bu ünü kazanmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz mimarinin yapımında kullanılan bilimsel gözlemlerdir. Yüzlerce yıl önce Mayalar tarafından yapılan piramidde yer alan basamakların her biri, bir yıl içerisindeki 365 günün parçalarını temsil etmektedir. Tur sonrası Cancun’a dönüş ve denizin tadını çıkarabilmeniz için serbest zaman.    
Chichen Itza Turu 

3. Gün: CANCUN // 26 Ocak 2021 Salı    
Kahvaltının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Tulum & Playa de Carmen  turuna katılabilirler. Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Mayaların Saray ve Tapınakları ziyaret edeceğiz. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum sonrası Playa de Carmen’e gidiyoruz. Playa de Carmen masmavi bir okyanusun kenarında yer alan, şirin bir tatil kasabasıdır. Playa de Carmen’in eşsiz plajında güneşlenip,  turkuaz rengi sularında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Tur sonrası Cancun’a dönüş ve denizin tadını çıkarabilmeniz için serbest zaman.    
Tulum & Playa de Carmen  Turu 

4. Gün: CANCUN – MERİDA // 27 Ocak 2021 Çarşamba    
Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Merida’ya hareket edeceğiz. Varışımızın ardından kısa bir Merida panoramik şehir turu yapıyoruz. Şehir turumuzda; Akıl alıcı Yucaton yarımadasının dar sokaklarını gezme fırsatı bulacağımız gezide ayrıca kolonyal dönemden kalma hoş binalar görebileceğiz. Bu bölgeye ayrıca ‘Beyaz Şehir’ denir. Sebebi ise etrafta görebileceğiniz Beyaz taşlanmış kireç tası yapılardır.  Merida, Yucatan yarımadasında Maya kültürünün merkezi konumundadır. Ardından otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Konaklama otelimizde.    

5. Gün: MERİDA – MEXICO CITY // 28 Ocak 2021 Perşembe    
Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transfer ve yerel havayolları ile Mexico City’e uçuyoruz. Varışımızın ardından Mexico City panoramik şehir turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Gezimiz, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile başlayacak: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Panoramik şehir turumuz sonrası dünyaca ünlü Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kolomb öncesi Meksika’sına ait arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bu müzede Güneş Taşı ve Xochipili Heykeli en çok dikkat çeken eserlerden bazılarıdır. Calle Madero’dan geçip Bellas Artes Saray’ını görüyoruz.  Tur sonrası otelimize transfer. Dileyen misafirlerimiz akşam etkinliği için Mariachi Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde.    
Akşam Etkinliği: Mariachi Gecesi (yemekli) 

6. Gün: MEXICO CITY // 29 Ocak 2021 Cuma    
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Teotihuacan Tapınaklar turuna katılabilirler. Milattan önce 100 yılında kurulmaya başlandığına inanılan ve Kolomb-öncesi döneme ait en büyük şehirlerden biri olan Teotihuacan turumuz esnasında, Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Ölüler Yolu gibi çok önemli tarihi yapıtları geziyoruz. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Giza’daki piramitler gibi, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiştir. Bu büyülü mekânlarda gerçekleştirdiğimiz turumuzdan sonra özel aracımız ile Mexico City’ye dönüyoruz. Konaklama otelimizde.    
Teotihuacan Tapınaklar Turu 

7. Gün: MEXICO CITY // 30 Ocak 2021 Cumartesi    
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu’na katılabilirler. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Turumuzdan sonra adı çiçekli yer anlamına gelen, Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco (Soçimilko) tekne turunu yapacağız. Aztekler sebze ve çiçek yetiştirmek için su kanalların etrafında tarım alanları & çiçek bahçeleri yapmışlardır. Gezi sırasında günümüze kadar muhafaza edilmiş olan bahçeleri, çeşitli ağaçları ve yerel halka ait evleri görebilirsiniz.  Öğle yemeğimizi Tekne turu esnasında alacağız. Tur bitimi otele transfer. Konaklama otelimizde.     
Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu 

8. Gün: MEXICO CITY – PARIS // 31 Ocak 2021 Pazar    
Kahvaltının ardından bu güzel şehirde tam gün serbest zamanımız var. Mexico City’i bir de kendi gözlerinizle keşfettikten sonra rehberin belirlediği saatte havalimanına transfer olmak üzere buluşuyoruz. Özel aracımız ile havalimanına transfer oluyor ve AF 179  sefer sayılı Air France Havayolları uçağı ile saat 19:55’de Paris’e hareket ediyoruz. Geceyi uçakta geçiriyoruz.   
 
9. GÜN: PARIS - İSTANBUL // 01 Şubat 2021 Pazartesi    
Yerel saat ile 13:35’de Paris’e varışımızın ardından uçak değiştirip Air France Havayollarına ait AF 1390 sefer sayılı uçağı ile saat 22:40’da İstanbul’a hareket edeceğiz. 
 
10. GÜN: İSTANBUL // 02 Şubat 2021 Salı    
Saat 04:10’da İstanbul Havalimanı’na varışımızla birlikte turumuz sona eriyor. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle.   

 
****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****    

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Meksika vizesi için YEŞİL PASAPORT sahibi kişilerin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler) 

 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler
●Air France Havayolları ile İstanbul- Paris - Cancun / Mexico City –Paris – İstanbul      arası gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti 
● Yerel Havayolları ile Merida – Mexico City arası tek yön ekonomi sınıfı uçak      bileti   
● Havalimanı vergileri   
● Meksika’da, Merida’da ve Cancun’da 4* Otellerde 7 gece oda kahvaltı konaklama   
● Mexico City, Merida panoramik şehir turu   
● Ulusal  Antropoloji Müzesi girişi,   
● Havalimanı –  Otel – Havalimanı arası transferler,    
● Türkçe Rehberlik Hizmeti   

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler
● Yurtdışı çıkış fonu ( 50 TL )    
● Meksika  Vize Ücreti ( 30 USD  - Normal      pasaport sahipleri için) –  YEŞİL PASAPORT SAHIPLERI ŞAHSEN RANDEVU ALIP KONSOLOSLUĞA GİTMEK ZORUNDADIR (GEÇERLİ AMERİKAN VİZESİ YOKSA)   
● Öğle ve akşam yemekleri   
● Ekstra turlar   
● Seyahat Sigortası    
● Kişisel harcamalar

İki kişilik odada kişi başı:1.579USD 
Tek kişi konaklama: 2.074USD 
İlave Çocuk: 1.529USD 


4* Otel Detayları

4* Aloft Hotel Cancun vb.
https://www.marriott.com/hotels/travel/cunal-aloft-cancun/?scid=bb1a189a-fec3-4d19-a255-54ba596febe2
 
4* Mision Merida Panamerica Hotel vb. 
https://www.hotelesmision.com.mx/destinos/yucatan/hotel-mision-merida/
 
4* Hotel Casa Blanca vb. 
www.hotel-casablanca.com.mx

MEKSİKA AIR FRANCE ILE
24.01.2021 - 02.02.2021
9 Gece, 
10 Gün
 

Uçuş Bilgileri          
  Buluşma Kalkış Tarihi Varış Tarihi  Havayolu Uçuş Kodu
ISTANBUL - PARIS 24.01.2021 01:30 24.01.2021 05:05 24.01.2021 06:50 Air France Havayolları AF 1391
IST (İSTANBUL) CDG (Paris)
PARIS - CANCUN   24.01.2021 12:00 24.01.2021 17:15 Air France Havayolları AF 650
CDG (Paris) CUN (Cancun)
MEXICO CITY - PARIS   31.01.2021 19:55 1.02.2021 13:35 Air France Havayolları AF 179
MEX (Mexico City) CDG (Paris)
PARIS - ISTANBUL   1.02.2021 22:40 2.02.2021 04:10 Air France Havayolları AF 1390
CDG (Paris) IST (İSTANBUL)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sağlık           
Meksika’da herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.   Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.            

Vize Bilgileri           
Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.   Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport   hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit   geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla   seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html    
şeklindeki internet adresinden harçsız olarak   alabilmektedirler. Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen İstanbul’dan   veya Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular   için kişinin şahsen İstanbul veya Ankara    konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)            

Uçuş Süreleri           
İstanbul   – Paris uçuşu yaklaşık 3.5 saat, Paris – Cancun uçuşu ise yaklaşık 11 saat 15   dk sürmektedir.    
Mexico   City – Paris uçuşu yaklaşık 12 saat, Paris – İstanbul uçuşu ise yaklaşık   olarak 3.5 saat sürmektedir.               

Para Birimi           
Meksika’nın para birimi de Meksika Pesosu’dur (MEX) ve   tüm yurtdışı seyahatlerinde de olduğu gibi önceden parayı çekmenin   gerekliliği ve önemini hatırlatmak gerekmektedir.               

Saat Dilimi           
Meksika   ile Türkiye yerel saati arasında ise 8 saat fark vardır (Türkiye saati daha   ileri olmak üzere)               

Telefon Kullanımı           
Cep   telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanabilirsiniz.   Fakat iletişim ücretleri çok yüksek olacaktır.               

Kıyafet ve Gerekli  Eşyalar           
Kolayca   giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu   pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont   almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası   gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların   şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.               

Yemek Kültürü           
Meksika’da Tortilla,   Guacamole, Nachos gibi yemeklerin tadına varabileceksiniz. Yemeklerde yöreye   özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak   lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.               

Elektrik           
Meksika'da 120 voltluk elektrik   akımı var. Fişleri ise iki düz uçtan oluşuyor. Aynı Amerika'dakiler gibi.   Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da   sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj   dönüştürücü almanız gerekli.               

Alışveriş           
Geleneksel   kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca tekilanın anavatanı olan   Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.        
 
Notlar: Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. 

 


Tur Yorumları

Yorum Yap