+90 ( 216 ) 355 14 65 / 66

MEKSİKA KOLOMBİYA

24-01-2020 - 02-02-2020
kişi başı/ $2499

 

Alan Buluşması : 23 Ocak 2020 Perşembe saat 22:45

1.GÜN: İSTANBUL – BOGOTA //  24 Ocak 2020 Cuma
İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, bilet, biniş ve bagaj işlemlerinin yapılmasının ardından saat 02.10’da Türk Havayolları’na ait TK 800 sefer sayılı uçak ile Bogota’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 14 saatlik uçak yolculuğun ardından yerel saatle 08.30’da Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya varıyoruz. Varışın ardından alandan ayrılıyor ve panoramik Bogota şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuz esnasında Bogota’nın tarihi kent merkezi, La Candelaria tarihi mahallesi, 18 ve 19.yy tarihi kiliseleri, eski kolonyal evleri, Kolombiya devlet başkanının ikametgâhı olan Casa del Narino ve bahçesinde bulunan uzay gözlem evi, 17.yy da yapılmış olan El Carmen kilisesi, Plaza Bolivar, Kolonyal sanat eserlerinin de bulunduğu Santa Clara kilisesi görülecektir. Turumuzun devamında Altın müzesi ve Botero müzesini geziyoruz. Tur bitiminde otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Bogota’da otelimizde.
 
2.GÜN: BOGOTA // 25 Ocak 2020 Cumartesi
Kahvaltımızın ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan “Tuz Katedrali (Zipaquria)” turumuza katılabilirler. Dünya’da sadece 2 tane bulunan Tuz Katedrali’ni ziyaret etmek için Zipaquira’ya gidiyoruz. Eski tuz madenin içine inşa edilen ve tamamı tuzdan meydana gelen bu katedrali keşfetmek için madenin içerisine giriyoruz. Ayrıca madenin etrafından bulunan tuz madenlerini ve tuz işleme atölyelerini de ziyaret edeceğiz.  Turumuzun bitiminde otelimize gidiyoruz. Konaklama otelimizde.
Tuz Katedrali (Zipaquria) Turu   95 $  (Kişi başı)  
 
3.GÜN: BOGOTA – MEXICO CITY // 26 Ocak 2020 Pazar
Kahvaltının ardından serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transfer. Yerel havayolları ile Mexico City’ye uçuş. Mexico City’e varışın ardından alanda bizi bekleyen özel aracımız ile otele transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.
 
4. GÜN: MEXICO CITY // 27 Ocak 2020 Pazartesi
Kahvaltının ardından, Mexico City panoramik şehir turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Gezimiz, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile başlayacak: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Panoramik şehir turumuz sonrası dünyaca ünlü Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kolomb-öncesi Meksika’sına ait arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bu müzede Güneş Taşı ve Xochipili Heykeli en çok dikkat çeken eserlerden bazılarıdır. Tur sonrası otelimize transfer. Konaklama otelimizde.
 
5. GÜN: MEXICO CITY // 28 Ocak 2020 Salı
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Teotihuacan Tapınaklar turuna katılabilirler. Milattan önce 100 yılında kurulmaya başlandığına inanılan ve Kolomb-öncesi döneme ait en büyük şehirlerden biri olan Teotihuacan turumuz esnasında, Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Ölüler Yolu gibi çok önemli tarihi yapıtları geziyoruz. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Giza’daki piramitler gibi, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiştir. Bu büyülü mekânlarda gerçekleştirdiğimiz turumuzdan sonra özel aracımız ile Mexico City’ye dönüyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak Mariachi Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde.
Teotihuacan Tapınaklar Turu:        105 $ (Kişi başı) 
Mariachi Gecesi (yemekli):  75 $ (Kişi başı)
 
6. GÜN: MEXICO CITY - MERİDA // 29 Ocak 2020 Çarşamba
Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transfer ve yerel havayolları ile Merida’ya uçuyoruz. Varışımızı takiben şehir Merida şehir turuna başlıyoruz. ‘’ Beyaz Şehir ‘’ olarak 1542 yılında kurulan ve günümüzde Yucatan’ın başkenti olan bu kenti keşfe çıkıyoruz. Maya kültürel mirasını yakından inceleme imkânı bulacağımız Maya müzesi, şehrin etkileyici mimarisi eşliğinde parklarını gezerek şehirde keyifli zaman geçiriyoruz. Şehir turu bitiminde otele transfer ve serbest zaman. Konaklama otelimizde.
 
7. GÜN: MERİDA - CANCUN // 30 Ocak 2020 Perşembe
Kahvaltının ardından Cancun’a yola çıkıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Chichen Itza turuna katılabilirler. Kukulkan Piramidi, Caracol, Cenote Kaplan Tapınağı ve Savaşçılar tapınağı görülecek yerler arasındadır. Gezilecek yapılar arasında en ünlüsü olan ve 2007 yılında Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kukulkan Piramidi’nin bu ünü kazanmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz mimarinin yapımında kullanılan bilimsel gözlemlerdir. Yüzlerce yıl önce Mayalar tarafından yapılan piramidde yer alan basamakların her biri, bir yıl içerisindeki 365 günün parçalarını temsil etmektedir. Tur sonrası Cancun’a varış ve otelimize transfer. Konaklama otelimizde.
Chichen Itza Turu:  115 $  (Kişi başı) 
** Chichen Itza turu yol üzerinde tüm yolcuların katılımı ile gerçekleştirilecek olup, %100 katılım sağlanamaması halinde ertesi gün gerçekleştirilecektir. 
 
8.GÜN: CANCUN // 31 Ocak 2020 Cuma  
Kahvaltının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman.Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak yapılacak olan Tulum & Xcaret Park & Gece Show’u turuna katılabilirler. Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Mayaların Saray ve Tapınakları ziyaret edeceğiz. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum sonrası Xcaret turu için devam edilecektir. Xcaret; Meksika’nın gizli cennet olan dünyanın en ünlü eko-arkeolojik parkıdır. Karayipler denizinin büyüleyici güzelliğinde kaybolup, bin yıl öncesi medeniyetlerin sihirinin etkisinde kalacaksınız. Mayaların zamanında oynanan oyunlar, su aktiviteleri, muhteşem gösterileri ile bu parkta zaman su gibi akıp gidecek. Turumuz sonrası otelinize transfer. Konaklama otelimizde. 
Tulum &  Xcaret Park & Gece Show’u turu: 210  $ (Kişi başı)
 
9. GÜN: CANCUN - İSTANBUL // 1 Şubat 2020 Cumartesi
Kahvaltının ardından havaalanına transfer. Türk Havayollarına ait TK 181 sefer sayılı uçuşu ile saat 09.20’de Istanbul’a uçuş. Yeni güne uçakta gireceğiz...
 
10. GÜN: İSTANBUL // 2 Şubat 2020 Pazar
Yerel saat ile 05:25’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.
 
****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

Tur Ücretine Dahil Hizmetler:
Türk Havayolları  ile İstanbul - Bogota // Cancun - İstanbul arası gidiş – dönüş ekonomi      sınıfı uçak bileti
Yerel  Havayolları ile Bogota - Mexico City ve Mexico City - Cancun arası tek yön      ekonomi sınıfı uçak bileti    
Havalimanı      vergileri    
Bogota’da 4* otelde 2 gece oda kahvaltı konaklama    
Mexico City’de 4* otelde 3 gece oda kahvaltı konaklama
Merida'da 4* otelde 1 gece oda kahvaltı konaklama      
Cancun’da 4* otelde 2 gece oda kahvaltı konaklama    
Bogota, Mexico City ve Merida panoramik şehir turu     
Havalimanı –   Otel – Havalimanı arası transferler,    
Türkçe Rehberlik Hizmeti    

Tur Ücretine Dahil Omayan Hizmetler
Yurtdışı çıkış fonu ( 15 TL )
Meksika Vize Ücreti (30 $)    
Tüm öğle ve akşam yemekleri    
Ekstra turlar     
Seyahat Sigortası     
Kişisel harcamalar   

İki kişilik odada kişi başı: 2.499 USD
Single oda: 3.299 USD 

Bogota - Best Western Plus 93 Park vb.
Mexico City - 4* Hotel Casablanca vb.
Merida - 4* Hotel Del Gobernador vb. 
Cancun - 4* Aloft Hotel vb.

MEKSİKA KOLOMBİYA
24.01.2020 - 02.02.2020 (10 Gün, 9 Gece) 

 

Uçuş Bilgileri          
  Buluşma Kalkış Tarihi Varış Tarihi  Havayolu Uçuş Kodu
ISTANBUL - MEXICO CITY 24.01.2020 18:15 24.01.2020 21:45 25.01.2020 04:45 THY TK 181
IST (İSTANBUL) MEX (Mexico City)
CANCUN - ISTANBUL   1.02.2020 10:10 2.02.2020 06:15 THY TK 181
CUN (Cancun) IST (İSTANBUL)


SIK SORULAN SORULAR

Sağlık             
Kolombiya ve Meksika’da herhangi bir aşı zorunluluğu   bulunmamaktadır. Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir   sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.                 

Vize Bilgileri             
Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.   Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri   ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi   nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat   etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html     
şeklindeki internet adresinden   harçsız olarak alabilmektedirler. Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen   Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular için   kişinin şahsen Ankara  konsolosluğunu   arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)     
Kolombiya: Türk vatandaşları, Kolombiya’ya gerçekleştirecekleri   90 günden az kalışlı seyahatlerinde vizeden muaftır.                 

Uçuş Süreleri             
İstanbul-Bogota arası uçuş süresi 13   saat 45 dakikadır.     
Cancun-İstanbul arası uçuş süresi   12 saat 5 dakikadır.                 

Para Birimi             
Kolombiya’nın para birimi Kolombiya Pesosu (COP), Meksika’nın   para birimi de Meksika Pesosu’dur (MEX) ve tüm yurtdışı seyahatlerinde de   olduğu gibi önceden parayı çekmenin gerekliliği ve önemini hatırlatmak   gerekmektedir. Yanınızda bunların küçük birimlerini bulundurmanız   gerekmektedir.                 

Saat Dilimi             
Meksika   ve Kolombiya ile Türkiye yerel saati arasında 8 saat fark vardır (Türkiye   saati daha ileri olmak üzere).                 

Telefon Kullanımı             
Cep   telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanabilirsiniz.   Fakat iletişim ücretleri çok yüksek olacaktır.                 

Kıyafet ve Gerekli  Eşyalar             
Kolayca   giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu   pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont   almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası   gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların   şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.                 

Yemek Kültürü             
Meksika’da Tortilla,   Guacamole, Nachos gibi yemeklerin tadına varabileceksiniz. Yemeklerde yöreye   özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak   lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz. Bogoto’da deniz mahsülleri ve et   oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur   boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu   hissedeceksiniz.                 

Elektrik             
Meksika'da 120 voltluk elektrik   akımı var. Fişleri ise iki düz uçtan oluşuyor. Aynı Amerika'dakiler gibi.   Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da   sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj  dönüştürücü almanız gerekli. Bogota’da elektrik 110 volt olsa da kalınacak   otellerde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Prizler A tipi ikili ve B tipi   üçlü prizlerdir.                 

Alışveriş             
Geleneksel   kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca tekilanın anavatanı olan   Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.          

 

 


Tur Yorumları

Yorum Yap