+90 ( 216 ) 355 14 65 / 66

MEKSİKA

24-01-2020 - 02-02-2020
kişi başı/ $1999

MEKSİKA TURU 24 OCAK - 02 ŞUBAT 2020 (SÖMESTİR)

1. Gün: İSTANBUL – MEXICO CITY //  24 Ocak 2020 Cuma      
24 Ocak Cuma günü saat 18.15’de İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, check in işlemlerinin yapılmasının ardından 21.45’de Türk Havayolları’na ait TK 181 sefer sayılı uçak ile Mexico City’e hareket ediyoruz. Yeni güne uçakta giriyoruz.    

2. Gün: MEXICO CITY // 25 Ocak 2020 Cumartesi      
Yerel saat 04.00’da Mexico City’e varıyoruz. Ardından kahvaltı için serbest zaman verilecek. Sonrasında Mexico City panoramik şehir turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Gezimiz, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile başlayacak: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Panoramik şehir turumuz sonrası dünyaca ünlü Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kolomb öncesi Meksika’sına ait arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bu müzede Güneş Taşı ve Xochipili Heykeli en çok dikkat çeken eserlerden bazılarıdır. Calle Madero’dan geçip Bellas Artes Saray’ını görüyoruz.  Tur sonrası otelimize transfer. Dileyen misafirlerimiz akşam etkinliği için Mariachi Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde.      
Akşam Etkinliği: Mariachi Gecesi (yemekli) - 75 $ (Kişi başı)      
      
3. Gün: MEXICO CITY // 26 Ocak 2020 Pazar      
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Teotihuacan Tapınaklar turuna katılabilirler. Milattan önce 100 yılında kurulmaya başlandığına inanılan ve Kolomb-öncesi döneme ait en büyük şehirlerden biri olan Teotihuacan turumuz esnasında, Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Ölüler Yolu gibi çok önemli tarihi yapıtları geziyoruz. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Giza’daki piramitler gibi, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiştir. Bu büyülü mekânlarda gerçekleştirdiğimiz turumuzdan sonra özel aracımız ile Mexico City’ye dönüyoruz. Konaklama otelimizde.      
Teotihuacan Tapınaklar Turu:  95 $ (Kişi başı)    


4. Gün: MEXICO CITY // 27 Ocak 2020 Pazartesi  
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu’na katılabilirler. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Turumuzdan sonra adı çiçekli yer anlamına gelen, Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco (Soçimilko) tekne turunu yapacağız. Aztekler sebze ve çiçek yetiştirmek için su kanalların etrafında tarım alanları & çiçek bahçeleri yapmışlardır. Gezi sırasında günümüze kadar muhafaza edilmiş olan bahçeleri, çeşitli ağaçları ve yerel halka ait evleri görebilirsiniz.  Öğle yemeğimizi Tekne turu esnasında alacağız. Tur bitimi otele transfer. Konaklama otelimizde.       
Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu: 115 $ (Kişi başı)        

5. Gün: MEXICO CITY – MERİDA // 28 Ocak 2020 Salı      
Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transfer ve yerel havayolları ile Merida’ya uçuyoruz. Varışımızın ardından kısa bir Merida panoramik şehir turu yapıyoruz. Şehir turumuzda; Akıl alıcı Yucaton yarımadasının dar sokaklarını gezme fırsatı bulacağımız gezide ayrıca kolonyal dönemden kalma hoş binalar görebileceğiz. Bu bölgeye ayrıca ‘Beyaz Şehir’ denir. Sebebi ise etrafta görebileceğiniz Beyaz taşlanmış kireç tası yapılardır.  Merida, Yucatan yarımadasında Maya kültürünün merkezi konumundadır. Ardından otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Konaklama otelimizde.     

6. Gün: MERİDA - CANCUN // 29 Ocak 2020 Çarşamba       
Kahvaltı sonrası check out işlemlerini yapıp Chicen Itza turumuz için hareket edeceğiz. Kukulkan Piramidi, Caracol, Cenote Kaplan Tapınağı ve Savaşçılar tapınağı görülecek yerler arasındadır. Gezilecek yapılar arasında en ünlüsü olan ve 2007 yılında Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kukulkan Piramidi’nin bu ünü kazanmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz mimarinin yapımında kullanılan bilimsel gözlemlerdir. Yüzlerce yıl önce Mayalar tarafından yapılan piramidde yer alan basamakların her biri, bir yıl içerisindeki 365 günün parçalarını temsil etmektedir.. Tur sonrası Cancun’a hareket ve otele yerleşme.    

7. Gün: CANCUN // 30 Ocak 2020 Perşembe       
Kahvaltının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman.Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak yapılacak olan Tulum & Xcaret Park turuna katılabilirler. Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Mayaların Saray ve Tapınakları ziyaret edeceğiz. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum sonrası Xcaret turu için devam edilecektir. Xcaret; Meksika’nın gizli cennet olan dünyanın en ünlü eko-arkeolojik parkıdır. Karayipler denizinin büyüleyici güzelliğinde kaybolup, bin yıl öncesi medeniyetlerin sihirinin etkisinde kalacaksınız. Mayaların zamanında oynanan oyunlar, su aktiviteleri, muhteşem gösterileri ile bu parkta zaman su gibi akıp gidecek. Turumuz sonrası otelinize transfer. Konaklama otelimizde.       
Tulum &  Xcaret Park turu: 210 $ (Kişi başı)      
      
8. Gün: CANCUN // 31 Ocak 2020 Cuma       
Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.    

9. Gün: CANCUN – İSTANBUL // 01 Şubat  2020 Cumartesi      
Kahvaltının ardından havaalanına transfer. Türk Havayollarına ait TK 181 sefer sayılı uçuşu ile saat 10.10’da Istanbul’a uçuş. Yeni güne uçakta gireceğiz...    

10. GÜN: İSTANBUL // 02 Şubat  2020 Pazar      
Yerel saat ile 06:15’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.    

      
****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****      

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Meksika vizesi için YEŞİL PASAPORT sahibi kişilerin şahsen Ankara  konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)  
Meksika X Large Paket (Opsiyonel)


420 $ Yerine 395 $  
Tehotuhacan Tapınaklar Turu     $   95,00       
Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu $  115  
Tulum & X Caret Gezisi  $   190,00    


Meksika Large Paket (Opsiyonel)
210 $ Yerine 190 $
Tehotuhacan Tapınaklar Turu    $   95,00  
Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu $  115

 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler
● Türk Havayolları      ile İstanbul-Mexico City / Cancun -İstanbul arası gidiş – dönüş ekonomi      sınıfı uçak bileti    
● Yerel Havayolları ile Mexico City-Merida arası tek yön ekonomi sınıfı uçak      bileti    
● Havalimanı vergileri    
● Meksika’da, Merida’da ve Cancun’da 4* Otellerde 7 gece oda kahvaltı konaklama    
● Mexico City, Merida panoramik şehir turu    
● Chichen Itza gezisi    
● Havalimanı –  Otel – Havalimanı arası transferler,    
● Türkçe Rehberlik  Hizmeti    

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetler
● Yurtdışı çıkış fonu ( 15 TL )     
● Meksika Vize Ücreti ( 30 USD )    
● Öğle ve akşam yemekleri    
● Ekstra turlar    
● Seyahat Sigortası     
● Kişisel harcamalar   

 

İki kişilik odada kişi başı: 1.999USD
Single Konaklama: 2.474USD 

Otel Detayları; 
Mexico City -  4*  Casa Blanca vb.
Merida – 4*  Mision Merida Panamerica vb.  
Cancun – 4*  Aloft Hotel vb.

MEKSİKA TURU 24 OCAK - 02 ŞUBAT 2020 (SÖMESTİR)

8 Gece 9 Gün 

 

Uçuş Bilgileri          
  Buluşma Kalkış Tarihi Varış Tarihi  Havayolu Uçuş Kodu
ISTANBUL - MEXICO CITY 24.01.2020 18:15 24.01.2020 21:45 25.01.2020 04:45 THY TK 181
IST (İSTANBUL) MEX (Mexico City)
CANCUN - ISTANBUL   1.02.2020 10:10 2.02.2020 06:15 THY TK 181
CUN (Cancun) IST (İSTANBUL)

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
  
Sağlık             
Meksika’da herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.   Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız   sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.                 

Vize Bilgileri             
Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.   Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport   hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit  geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla   seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html     
şeklindeki internet adresinden harçsız olarak   alabilmektedirler. Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen   Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular için   kişinin şahsen Ankara  konsolosluğunu   arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)     
                 
Uçuş Süreleri             
İstanbul   – Mexico City uçuşu yaklaşık 15 saat 15 dakika sürmektedir.     
Cancun   – İstanbul arası uçuş 12 saat 5 dakikadır.                 
     
Para Birimi             
Meksika’nın para birimi de Meksika Pesosu’dur (MEX) ve   tüm yurtdışı seyahatlerinde de olduğu gibi önceden parayı çekmenin   gerekliliği ve önemini hatırlatmak gerekmektedir.                 
Saat Dilimi             
Meksika   ile Türkiye yerel saati arasında ise 8 saat fark vardır (Türkiye saati daha   ileri olmak üzere)                 
     
Telefon Kullanımı             
Cep   telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanabilirsiniz.   Fakat iletişim ücretleri çok yüksek olacaktır.                 
     
Kıyafet ve Gerekli Eşyalar             
Kolayca   giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu   pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont   almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası   gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların   şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.                 
     
Yemek Kültürü             
Meksika’da Tortilla,   Guacamole, Nachos gibi yemeklerin tadına varabileceksiniz. Yemeklerde yöreye   özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak   lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.                 
     
Elektrik             
Meksika'da 120 voltluk elektrik   akımı var. Fişleri ise iki düz uçtan oluşuyor. Aynı Amerika'dakiler gibi.   Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da   sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj dönüştürücü almanız gerekli.                 
     
Alışveriş             
Geleneksel   kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca tekilanın anavatanı olan   Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.          
 
 
Notlar: Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir.   


Tur Yorumları

Yorum Yap