+90 ( 216 ) 355 14 65 / 66

ANTARTİKA KITASININ BİLİNMEYENLERİ

ANTARTİKA KITASININ BİLİNMEYENLERİ

ANTARTİKA KITASININ BİLİNMEYENLERİ

Dünyanın üzerindeki konumu sebebiyle, yıl boyunca güneşin çok güçsüz olduğu Antartika’nın büyük çoğunluğu kalın bir buz tabakası ile kaplı. Antartika’da bilim adamları dışında sürekli yaşayan ya da çalışan fazla insan bulunmaz. Şartlarının zorluğu ve besin kıtlığı dünyamızın bu bölgesini yaşanması zor bir yer haline getirmiştir.

Bilim adamlarına göre, küresel ısınmanın etkisiyle Antartika’da tüm buzullar erimesi durumunda deniz seviyesi dünyanın çapında 60 metre daha yükselecek. Buna göre bazı ülkeler sular altında kalacaklar. Bu sorunla karşı karşıya kalacak ülkelerden biri olan Maldivler’de yaşayan insanlar için Avusturya halkı sığınma hakkı sağlamıştır.

Antartika kimi zaman gemiler için aşılması gereken bir engel olmaktadır. Bilimsel çalışmalar askeri faaliyetlerde kullanılacak gemilerin bu zor şartlarda, kalın buz tabakasını kırarak ilerlemesi mümkün olmadığı için bu görevi üstelenen ve buzkıran olarak nitelendiren gemiler bulunmaktadır. Antartika kıtası tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir alanı kaplar. Avrupa kıtasından daha geniştir ve Avusturya kıtasının iki katı büyüklüğündedir.
Özel bir moleküler olan su, diğer sıvıların aksine donduğunda genleşir. Bu da bilindiği üzere, nehir ve denizlerin üst kısımları donmuş olsa bile alt kısımlarının suyun sıvı olarak bulunması anlamına gelir.

Buz dağının görünün kısmı buralarda mevcuttur bu da buz dağının görünmeyen kısmı her zaman büyüktür anlamındadır.
Hava sıcaklığının genelde  – 37 derece olduğundan Antartika’da herşey donar.